Propozycje warsztatów z oferty ogólnopolskiej KLANZY

Śladami Stanisława Moniuszki

Warsztaty kierowane do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli muzyki, animatorów kultury;

Celem warsztatów jest wspieranie nauczycieli w ich rozwoju  oraz wyposażenie w skuteczne i atrakcyjne metody pracy z dziećmi.

W programie: zabawy integracyjne i gry wprowadzające dzieci w muzyczny świat Moniuszki. Przykłady zabaw wprowadzających i utrwalających wiadomości związanych z twórczością kompozytora, rozwijających logiczne myślenie, kreatywność. W programie również gra na instrumentach perkusyjnych, zabawy rytmiczne i ruchowe oraz działania plastyczne.

Uczestnicy szkolenia:

  • poznają proste zabawy i gry wprowadzające wiadomości związane z twórczością kompozytora
  • poznają zabawy rytmiczne i ruchowe do kompozycji S. Moniuszki.
  • będą potrafili wykorzystać proste materiały do tworzenia zabaw i gier,
  • uświadomią sobie znaczenie aktywności uczniów  oraz potrzebę wykorzystywania gier i zabaw w edukacji dzieci w obszarze aktywnego słuchania muzyki.

Autor: Iwona Wierzbicka

Liczba godzin: 8

Narysujesz mi kota? Myślenie wizualne w edukacji

Warsztaty przybliżają cele, zasady i podstawy myślenia wizualnego. Poprzez czynne uczestnictwo i wspólne rysowanie uczestnicy poznają techniki szybkiego i prostego rysowania. Będziemy rysować między innymi ramki, nagłówki, ikony, ludziki, cienie, emocje, ruch oraz wiele innych. Podczas warsztatów uczestnik pozna i wypróbuje schematy i szablony, które z łatwością zastosuje w swojej pracy. Zajęcia przeznaczone są dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców świetlic, wykładowców oraz studentów i wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy nie muszą posiadać zdolności plastycznych. Wystarczy, że chcą zacząć rysować, lubią rysować, albo lubiły to kiedyś.

Prowadzący:  Katarzyna Barbara Smólczyk

Ilość godzin: 10

Biedroneczki są w kropeczki - tańce do polskich utworów lat 60-tych

Ruch pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, poprawia kondycję, giętkość, pomaga w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami – jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Zajęcia taneczne kształtują poczucie rytmu, słuch muzyczny, rozwijają wyobraźnię przestrzenną oraz koordynację ruchową. Pomaga konstruktywnie rozładować emocje a także budują poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za partnera i grupę. Celem warsztatów jest nauka prostych układów choreograficznych z rekwizytami do polskich piosenek lat 60-tych.

Warsztaty adresowane są do nauczycieli pracujących z dziećmi przedszkolnymi, szkolnymi oraz pracowników świetlic środowiskowych i organizatorów czasu wolnego.      Udział w warsztatach  pozwoli oderwać się na kilka godzin od codziennych spraw
i oddać się szaleństwu muzyki i tańca.

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 5

Muzyka klasyczna tańcem malowana

Świat, który nas otacza, bezustannie wytwarza różne efekty dźwiękowe.  Cały ten świat dźwięków jest tłem naszego codziennego życia. Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Dzisiejsze uwarunkowania kulturowe społeczeństwa promując muzykę popularną spychają muzykę klasyczną na margines. Na tych warsztatach chcę odświeżyć ten rodzaj muzyki i wzbogacić ją ruchem.

Proste układy choreograficzne, zabawy ruchowe przygotowujące do wyzwań tanecznych i ciekawe rekwizyty pozwolą na odkrycie muzyki klasycznej na nowo.

Warsztaty adresowane są do nauczycieli pracujących z dziećmi przedszkolnymi, szkolnymi oraz pracowników świetlic środowiskowych i organizatorów czasu wolnego.

Udział w warsztatach  pozwoli oderwać się na kilka godzin od codziennych spraw i oddać się szaleństwu muzyki i tańca.

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 10

Kto tak pięknie gra? To dzieci, pani i ja! - jesień zima

W co się bawić z dwu i trzy i czterolatkami? Jak przygotować młodsze dzieci do występów i akademii? W jaki sposób muzykować, malować i tworzyć z maluchami? Na te pytania spróbują odpowiedzieć autorki programu. Pomysły zaczerpnięte w programie, to nowy materiał, który powstał w wyniku doświadczeń zebranych w trakcie piętnastoletniej pracy z małymi dziećmi na zajęciach umuzykalniających w żłobkach i przedszkolach. W programie: ciekawe i łatwe tańce, układy ruchowe, przypomnienie znanych i nauka nowych piosenek dla dzieci; tworzenie bardzo prostych a efektywnych prac plastycznych i technicznych dla maluchów.

Program tej części skoncentrowany jest wokół tematyki jesienno-zimowej. Część (wiosna-lato) zaprezentujemy w kolejnym roku kalendarzowym. Części są niezależne.

Prowadząca: Katarzyna Makarewicz

Liczba godzin: 10 

Dzieciaki na scenie – mamy przedstawienie! - zabawy w teatr. Czarodziejskie masażyki, zabawne wierszyki oraz magiczne dyktanda graficzne (nowość w ofercie KLANZY!)

Zapraszamy nauczycieli z przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego na warsztaty, które pomogą w odpowiedzi na pytania:

Jak łatwo nauczyć dzieci orientacji w przestrzeni i przygotować do nauki pisania?
Jak bawić się, by wydłużyć czas koncentracji?

Jak w ciekawy sposób rozwijać pamięć wzrokową?
Jak relaksować dzieci po wysiłku edukacyjnym?

Jak stworzyć przedstawienie z dzieciakami?
Jak sprawić, by dzieci dobrze poczuły się na scenie, były twórcze i aktywne, by stały się sprawcami sukcesu?
W trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane autorskie teksty masażyków, dyktand graficznych i wierszyków do rysowania oraz sposobów ich wykorzystania w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. W programie również: gotowe scenariusze trzech spektakli o różnorodnej tematyce i stopniu trudności. Gotowe pomysły na scenografię, kostiumy, ruch sceniczny i tańce.

Prowadzące: Irena Kalinowska, Małgorzata Mirowska (Trenerki PSPiA KLANZA)

Ilość godzin: 15 (dydaktycznych)

Kreska, rytm i kropka dla dzieci ze szkoły, przedszkola i żłobka - wiosna – lato (nowość)

Warsztaty dla nauczycieli żłobków i przedszkoli. Tematyka bliska małemu dziecku – misie, kotki, deszczyk, mama i tata, ślimaczek, ptaszki zimą, choinka, zajączek i inne. Do każdej pracy plastycznej piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe, tańce, masażyki, zabawy paluszkowe.
W programie warsztatów między innymi: blok działań plastycznych opartych o kreskę, kropkę i ruch  w połączeniu z muzyką na każdą porę roku. Tematyczne obrazy, małe i duże powierzchnie, barwne i kontrastowe materiały. Blok działań muzyczno- ruchowych – wykorzystanie muzyki w rytmie dnia, roku itp., proste układy taneczne. Dekoracje do przedszkola i żłobka wykonane wspólnie z maluchami. Masażyki pleców. Maluszkowa gimnastyka buzi i języka – wierszyki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Zabawy ruchowe w rytm łatwych wierszyków. Zabawy paluszkowe.

Prowadząca: Elżbieta Furmańska

Ilość godzin: 10 -15

Kreska, rytm i kropka dla dzieci ze szkoły, przedszkola i żłobka - jesień- zima (nowość)

Warsztaty dla nauczycieli żłobków i przedszkoli. Tematyka bliska małemu dziecku – misie, kotki, deszczyk, mama i tata, ślimaczek, ptaszki zimą, choinka, zajączek i inne. Do każdej pracy plastycznej piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe, tańce, masażyki, zabawy paluszkowe.
W programie warsztatów między innymi: blok działań plastycznych opartych o kreskę, kropkę i ruch w połączeniu z muzyką na każdą porę roku. Tematyczne obrazy, małe i duże powierzchnie, barwne i kontrastowe materiały. Blok działań muzyczno- ruchowych – wykorzystanie muzyki w rytmie dnia, roku itp., proste układy taneczne. Dekoracje do przedszkola i żłobka wykonane wspólnie z maluchami. Masażyki pleców. Maluszkowa gimnastyka buzi i języka – wierszyki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Zabawy ruchowe w rytm łatwych wierszyków. Zabawy paluszkowe.

Prowadząca: Elżbieta Furmańska

Ilość godzin: 10 -15

Wiersze i opowiadania do kreślenia i składania - wiosna , lato czyli wybrane elementy kinezjologicznego systemu edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej

Warsztaty prezentują wybrane elementy Kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej wraz z praktycznymi pomysłami na zastosowanie ich w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Tematyka ćwiczeń graficznych oraz zabaw i tańców dotyczy tematyki wiosenno-letniej. Program zajęć adresowany do nauczycieli przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej, realizuje założenia integracji sensorycznej, wspomagającej proces zapamiętywania a więc i uczenia się. U podstaw Edukacji przez ruch leżą zaobserwowane przez autorkę zależności pomiędzy ruchem a prawidłowym rozwojem człowieka. W programie warsztatów znajdują się ćwiczenia manipulacyjne wspomagające sprawność dłoni, ręki, nogi i całego organizmu; ćwiczenia rytmicznej manipulacji z wykorzystaniem zabawek dydaktycznych; graficzne ćwiczenia wpływające na stabilizacje lateralną wykonywane na małej i wielkiej płaszczyźnie z wykorzystaniem przestrzennych i płaskich technik origami; zabawy przy muzyce oraz przykłady organizacji cykli zajęć zintegrowanych.

Prowadząca: Elżbieta Furmańska

Ilość godzin: 15

Wiersze i opowiadania do kreślenia i składania – jesień, zima czyli wybrane elementy kinezjologicznego systemu edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej

Warsztaty prezentują wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej i są kontynuacją poprzedniego cyklu pod ty samym tytułem. Edukacji przez ruch to zbiór wielu ćwiczeń opartych na holistycznej koncepcji rozwoju człowieka i usprawniających poszczególne funkcje organizmu. Ćwiczenia i zabawy tego systemu bazują na ruchu, angażując zintegrowane ruchy różnych części ciała, prowadząc do powstania pracy plastycznej. Proponowane ćwiczenia uwzględniają możliwości motoryki dziecka oraz fizjologiczny ruch organizmu (zróżnicowanie ćwiczeń dla różnych grup wiekowych), jak również rozwój społeczny dzieci (wspólnie z kolegami wykonywanie prac plastycznych). Istotnym elementem tej metody jest wykorzystanie origami oraz innych form plastycznych. Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi z wykorzystaniem ruchu i muzyki w przestrzeni osobistej i generalnej. W scenariuszu zajęć znajdują się również metody wstępne i integracyjne, tańce integracyjne, techniki płaskie i przestrzenne origami oraz zabawy kinezjologiczne i przykłady cykli zajęć zintegrowanych. Uczestnicy poznają nowe metody i formy pracy poprzez osobiste doświadczenia pracując indywidualnie, w parach i grupach.

Prowadząca: Elżbieta Furmańska

Ilość godzin: 15

Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy – wspieranie adaptacji małych dzieci w przedszkolu

Warsztaty „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy” adresowane są do nauczycieli wychowania przedszkolnego pracujących z najmłodszymi grupami (3-4 latkami). Celem warsztatów jest pomoc nauczycielom w pracy z najmłodszymi, dostarczenie skutecznych narzędzi, pomysłów, które ułatwią dzieciom adaptację w przedszkolu i pozwolą odnaleźć swoje miejsce w grupie, a nauczycielom pomogą w organizowaniu grupy i skutecznym działaniu. Program warsztatów zbudowany został wokół całodniowej aktywności dzieci w przedszkolu zgodnej z ramowym układem dnia, w związku z tym zawiera szereg nowych, autorskich piosenek animowanych ruchem, zabaw w kole ze śpiewem, prostych pomysłów plastycznych, nieskomplikowanych układów ruchowych. Ważnym zagadnieniem poruszanym na zajęciach są przyczyny trudności adaptacyjnych maluszków, sposoby ich pokonywania, a także właściwa i skuteczna komunikacja z rodzicami. Propozycje można wykorzystać podczas „Pasowania na przedszkolaka” oraz wszelkich innych spotkań integracyjnych z rodzicami. Propozycje nadają się również po niewielkiej modyfikacji do wykorzystania w starszych grupach przedszkolnych.

Prowadzące: Anna Jendryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 15 -18

Maluchy rosną… nie tylko wiosną – wspieranie rozwoju małych dzieci w przedszkolu

(kontynuacja szkolenia „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”)

Warsztaty adresowane są do nauczycieli wychowania przedszkolnego, animatorów klubów malucha, studentów, rodziców i dziadków. Zawierają 20 nowych autorskich piosenek, zabaw, pląsów napisanych z myślą o pracy z najmłodszymi dziećmi. Wszystkie utwory zawarte są na płycie CD. Warsztaty są kontynuacją poszukiwań skutecznych sposobów dotyczących pracy z dzieckiem przedszkolnym, szczególnie tym najmłodszym. To materiał autorski zawierający 20 nowych piosenek, zabaw, pląsów ułatwiających nauczycielowi stworzenie wyjątkowej atmosfery w grupie, a dzieciom dający poczucie, że przedszkole jest miejscem niezwykłym, w którym każdy może czuć się dobrze i bezpiecznie. Program warsztatów zawiera propozycje zabaw przy muzyce, łatwe układy ruchowe, zabawy ze śpiewem, masażyki, ćwiczenia twórcze, a także proste pomysły plastyczne i rozwiązania scenograficzne z powszechnie dostępnych materiałów.

Prowadzące: Anna Jendryka, Agnieszka KaczmarczykMałgorzata Wojtkowiak 

Ilość godzin: 15-18

Wio koniku, ruszaj z nami – łatwe tańce z piosenkami. Nowoczesne aranżacje piosenek znanych i popularnych

Program warsztatów zawiera 13 prostych tańców i układów ruchowych do znanych i lubianych polskich melodii popularnych. Znalazły się tu takie utwory jak: My Cyganie…, Zielony Mosteczek, czy tytułowy Wio koniku. W nowych niebanalnych aranżacjach zyskały one niepowtarzalne brzmienie i charakter. Celem warsztatów jest przekonanie jego uczestników, że tradycyjne utwory w nowym wydaniu są fantastyczną płaszczyzną spotkania dla młodszych i starszych odbiorców, a także potwierdzeniem znanej prawdy, że muzyka łączy pokolenia. Taki dobór repertuaru muzycznego sprawia, że warsztaty adresowane są do osób pracujących z praktycznie każdą grupą wiekową (dziećmi, młodzieżą, dorosłymi). W programie warsztatów znalazły się ponadto zabawy integracyjne, ćwiczenia twórcze, działania plastyczne z wykorzystaniem łatwo dostępnych, niedrogich materiałów, blok ćwiczeń i zabaw relaksacyjnych, pomysły tworzenia prostych efektownych scenografii.

Prowadzące: Anna Jendryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 15

Filharmonia uśmiechu – tańce i zabawy muzyczne w oparciu o metodę aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss (Nowość)

Warsztaty skierowane do nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz nauczania wczesnoszkolnego. Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z muzyką klasyczną poprzez zabawę dzięki wykorzystaniu METODY AKTYWNEGO SŁUCHANIA MUZYKI WEDŁUG BATII STRAUSS. Atrakcyjny materiał muzyczny, zastosowane rekwizyty i różnorodność działań sprzyjają aktywnemu uczestnictwu w dziele muzycznym, nieświadomemu poznaniu struktury utworu i zmian zachodzących w muzyce.
W programie warsztatów znalazły się łatwe układy taneczne, fabularyzacje, zabawy ruchowe, zabawy z instrumentami, instrumentacje, partytury.

Prowadząca: Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 10

Gramy, śpiewamy i tańczymy – z muzyką dobrze się bawimy (nowość)

Warsztaty skierowane do nauczycieli wychowania przedszkolnego. Celem warsztatów jest zachęcenie uczestników do szerokiego wykorzystywania instrumentów perkusyjnych w pracy z dziećmi. Program szkolenia obejmuje: zabawy z instrumentami perkusyjnymi, zabawy ruchowe, instrumentacje oraz łatwe układy taneczne z rekwizytami. Propozycje zawarte w szkoleniu dostarczą uczestnikom dużo dobrej zabawy, radości i odprężenia.

Prowadząca: Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 5

Rurowy dżem – podstawowe sposoby wykorzystania bum bum rurek w zabawie i edukacji

Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, instruktorów tańca, pracowników świetlic, studentów, rodziców i dziadków. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zasady gry na Bum Bum Rurkach – kolorowych, muzycznych tubach wykonanych z bezpiecznego i wytrzymałego tworzywa. Celem warsztatów jest przedstawienie sposobów wykorzystania tej innowacyjnej, niebanalnej zabawki podczas działań muzycznych, tanecznych i ruchowych, a także podczas wprowadzania dzieci i świat liter i nauki czytania oraz edukacji matematycznej. Bum Bum rurki to niezwykle prosta zabawka edukacyjna dla dzieci
i dorosłych, która daje praktycznie nieograniczone możliwości zabawy oraz edukacji muzycznej (może stać się wstępem do nauki gry na innych instrumentach).

Prowadząca: Magdalena Iwanowska

Ilość godzin: 10

Dla dzieci, z dziećmi, o dzieciach – kreatywne prowadzenie grup dziecięcych

Celem warsztatów jest wyposażenie nauczycieli w umiejętność swobodnego i otwartego sposobu pracy z dziećmi, samodzielnego „komponowania” imprez dla dzieci i rodziców. Warsztaty są próbą odpowiedzi na pytania: statyczna akademia czy swobodna forma zabawy? Perfekcyjnie przygotowany taniec czy zabawa integracyjna? Dzieci na scenie – rodzice na widowni czy wspólne działanie? Program zajęć obejmuje przede wszystkim naukę 15-tu tańców oraz wielu zabaw i ćwiczeń ułatwiających nauczycielom pracę z dziećmi i współpracę z rodzicami. Zajęcia podzielne są na trzy bloki: zabaw integracyjnych na każda okazję, tańców i zabaw ułatwiających przeprowadzenie imprezy grupowej (tzw. „blok urodzinowy”) oraz blok tzw. „hiszpański”.

Prowadzące: Anna Jendryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 15 -18|

Zabawy i piosenki na wyciągnięcie ręki czyli jak sprawić, by czerpać radość z działań integracyjnych dla dzieci i dorosłych

Autorki warsztatów: „Maluchy” cz. I i II, „Wio, koniku…”, „Dla dzieci, z dziećmi, o dzieciach…”, zapraszają na kolejne szkolenie metodyczne oparte na nowych, autorskich piosenkach, pląsach i zabawach. Piosenka jest bliska dziecku. Bawi, odpręża, uczy, wychowuje. Stanowi doskonałą płaszczyznę do poznania siebie, innych, donawiązania pozytywnych relacji w grupie, daje radość, a czasami skłania do refleksji – dlatego jest tak bardzo uniwersalna. Jednocześnie piosenka, to nie tylko słowa i melodia, ale też określony rytm, ciekawa aranżacja, czy interpretacja – a każdy z tych elementów potraktowany osobno, otwiera nowe możliwości i jest źródłem niekończących się pomysłów do pracy z grupą. W warsztatach znalazły się oprócz 15 autorskich piosenek (umieszczonych na płycie CD), także zabawy ruchowe, tańce, pląsy, ćwiczenia twórcze i teatralne, łatwe działania plastyczne, pomysły na proste i efektowne rekwizyty. Propozycje te można wykorzystać m.in. podczas spotkań integracyjnych dzieci i dorosłych. Serdecznie zapraszamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, animatorów klubów malucha, studentów, rodziców i dziadków.

Prowadzące: Anna Jendryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak

Ilość godzin: 18

Rozśpiewane, roztańczone, rozbawione przedszkole – tańce i zabawy na różne uroczystości przedszkolne

Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli rytmiki, instruktorów tańca, pracowników świetlic środowiskowych. Praca nauczyciela wymaga od wykonującej ją osoby ogromnej wiedzy, umiejętności, zaangażowania, ciągłego poszukiwania, analizowania oraz obserwowania. Jeśli spełnimy te warunki, to z pewnością będziemy odczuwać satysfakcję ze swojej pracy i zobaczymy zadowolenie w oczach naszych podopiecznych. Warsztaty „Roztańczone, rozśpiewane, rozbawione przedszkole” to kolejna ciekawa propozycja kreatywnego prowadzenia zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym. Zawierają 12 nowych, autorskich piosenek w wersji wokalnej i instrumentalnej, proste układy choreograficzne, działania plastyczne oraz wiersze na różne uroczystości przedszkolne. W programie propozycje ciekawego przygotowania m.in. przedstawień świątecznych, zabaw karnawałowych, Dnia Babci i Dziadka oraz zajęć tematycznych, związanych z porami roku.

Prowadząca: Sylwia Reichel

Ilość godzin: 15

Europa w przedszkolu - przedszkolak w Europie

Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, nauczycieli rytmiki, instruktorów tańca, pracowników świetlic środowiskowych. W maju 2014 roku świętowaliśmy 10 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Warto zatem przy tej okazji powoli wprowadzać dzieci w tematykę związaną z działalnością Unii Europejskiej oraz tradycjami, zwyczajami i zabytkami państw członkowskich. W programie proponowanych warsztatów: zagadnienia związane z prawami dziecka, tańce i zabawy ruchowe z niektórych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej  (Niemcy, Czechy, Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Polska) oraz działania plastyczne tematycznie związane z danym państwem.
Uwaga! Warsztaty po niewielkiej modyfikacji treści mogą być dedykowane nauczycielom ze szkół podstawowych pt. EUROPA W SZKOLE – UCZEŃ W EUROPIE

Prowadząca: Sylwia Reichel

Ilość godzin: 10

Taneczne doznania łączące pokolenia cz. I – warsztaty taneczne

Program warsztatów to nauka 12 grupowych układów tanecznych, tańców integracyjnych
i zabaw inspirowanych przebojami szwedzkiej grupy ABBA. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają przybory do tańców i zabaw wykorzystując proste techniki plastyczne. Serdecznie zapraszamy nauczycieli przedszkoli, szkół, świetlic oraz studentów. Udział w warsztacie pozwoli oderwać się na kilka godzin od codziennych spraw i oddać się szaleństwu muzyki i tańca.

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 10-15

Taneczne doznania łączące pokolenia cz. II – warsztaty taneczne

Warsztaty stanowią propozycję nauki 8 tańców opracowanych do znanych przebojów szwedzkiej grupy ABBA w wersji integracyjnej, dostosowane do możliwości ruchowych dzieci w młodszym wieku. Przygotowane aranżacje taneczne, proste układy choreograficzne dla grupy stworzone zostały na potrzeby uświetnienia imprez szkolnych i przedszkolnych. Serdecznie zapraszamy nauczycieli przedszkoli, szkół, świetlic oraz studentów. Udział w warsztacie nie musi być poprzedzony uczestnictwem w pierwszej części warsztatów

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 10

W każde święta buzia uśmiechnięta czyli upominki od małego dla dużego

Zajęcia plastyczne stają się nie tylko źródłem przyjemności estetycznych, ale odprężają, dają radość z tworzenia. Rozwijają fantazję, pomysłowość i przyczyniają się do poznania otaczającego świata. Poprzez takie działania dzieci wyrażają swoje uczucia, wzmacniają przy tym poczucie własnej wartości. W atmosferze zabawy będziemy w przyjemny sposób tworzyć „coś z niczego” na różne okazje (Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, Boże Narodzenie i inne święta) angażując w to materiały, własną wyobraźnię i odrobinę zapału. Robótki ręczne, takie jak: wycinanie, filcowanie, lepienie, malowanie czy rysowanie kształtują zarówno działania oparte na własnej inwencji jak i celowe wykonywanie konkretnych zadań przez dziecko.

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 15

Nastrojowe brzmienia celtyckiej harfy

Warsztaty mają na celu przybliżenie tradycji celtyckich, poprzez taniec oraz zabawy plastyczne wpisane w celtyckie „Koło Roku”. Program szkolenia zawiera naukę 14 tańców, układów i zabaw ruchowych. Towarzyszą im proste działania plastyczne min. wyrób biżuterii, ozdób i dekoracji. Propozycje można wykorzystać w pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podczas spotkań integracyjnych z rodzicami, dziadkami oraz w trakcie integracyjnych zabaw plenerowych. Zapraszamy wszystkich, którzy choć na chwilę chcą przenieść się w świat znaków i symboli oraz poznać bogate tradycje „Wiecznie Zielonej Wyspy

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 15

Muzyka etniczna w zabawach dla dzieci

Celem warsztatów jest przybliżenie poprzez muzykę tradycji, obrzędowości i klimatu indiańskich, afrykańskich i azjatyckich (Indie, Chiny) grup etnicznych. Uczestnicy podczas szkolenia oprócz nauki tradycyjnych tańców i zabaw, wykonają charakterystyczną dla tych grup biżuterię, zabawki i elementy strojów. Szkolenie adresowane jest do nauczycieli przedszkoli, szkół, świetlic oraz studentów, którzy szukają inspiracji do pracy z dzieckiem.

Prowadząca: Małgorzata Sikora

Ilość godzin: 10-15

Od kropki do sukcesu –czyli o rozwijaniu aktywności plastycznej małych dzieci

Aktywność plastyczna dzieci jest częścią edukacji artystycznej i stanowi istotną część procesu edukacji i wychowania w przedszkolu. Nauczyciele stale poszukują pomysłów, inspiracji na nowe i ciekawe prace plastyczne, często poświęcając dużo czasu i wysiłku na ich przygotowanie i przeprowadzenie. W związku z tym zapraszamy na warsztaty, których celem przede wszystkim jest ukazanie sposobów na twórcze rozwijanie aktywności plastycznej małych dzieci. To właśnie podczas takich działań rozwijane są zmysły, aktywizują się procesy poznawcze, emocjonalne, a także, co bardzo ważne, ujawniają się cechy osobowości. W programie warsztatów znajdują się zagadnienia dotyczące twórczości plastycznej w odniesieniu do psychologii rozwojowej, ćwiczenia rozwijające ekspresję rysunkową dziecka, zabawy twórcze wykorzystujące najprostsze znaki graficzne (tj. jak kropka, kreska, koło…), zabawy inspirujące dzieci do własnej twórczości. Znajdą się oczywiście pomysły na różne prace, ale podstawą jest zrozumienie procesu rozwijania się twórczości plastycznej i roli dorosłego.

Prowadząca: Elżbieta Burzyńska

Ilość godzin: 10

Idzie wiosna, idzie lato czekaliśmy tylko na to – czyli wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej

Warsztaty prezentują wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej oparte na holistycznej koncepcji rozwoju człowieka. W programie warsztatów znajdują się ćwiczenia manipulacyjne, graficzne, ćwiczenia wpływające na stabilizację lateralną, ćwiczenia w składaniu papieru, zabawy kinezjologiczne oraz przykłady cykli zajęć zintegrowanych. Warsztaty nie są kontynuacją metod przedstawionych na jesienno-zimowych warsztatach.

Prowadząca: Elżbieta Burzyńska

Ilość godzin: 10-15

Idzie jesień, idzie zima a mnie nuda się nie trzyma – czyli wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej

„Idzie jesień, idzie zima a mnie nuda się nie trzyma”, to druga część warsztatów prezentująca wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej, oparte na holistycznej koncepcji rozwoju człowieka. W programie warsztatów znajdują się ćwiczenia manipulacyjne, graficzne ćwiczenia wpływające na stabilizacje lateralna, ćwiczenia w składaniu papieru, zabawy kinezjologiczne oraz przykłady organizacji cykli zajęć zintegrowanych.

Prowadząca: Elżbieta Burzyńska

Ilość godzin: 10-15

adminWarsztaty gościnne